compare
Agjencia Kombëtare e Lajmeve AMA - Lajme nga Shqiperia, Bota dhe RajoniAgjencia Kombëtare e Lajmeve AMA
www.ama-news.al
2.5/5.0
by
WebstatsDomain

Ama-news.al

Agjencia Kombëtare e Lajmeve AMA - Lajme nga Shqiperia, Bota dhe RajoniAgjencia Kombëtare e Lajmeve AMA

Agjencia Kombëtare e Lajmeve AMA
Keywords: ama news, sokol bizhga, agjensia e lajmeve sot, artan didi, banka e shqiperise, video, more..., dhe, edi rama, sociale

Google ads

Similar websites analysis

Favicon of www.manoramanews.com  

Manoramanews.com - Manorama News

Manorama news

Popularity:

tags for www.manoramanews.com news kerala / news / kerala cuisine / kerala festivals

Favicon of www.botasot.info  

Botasot.info - Bota Sot

Lajmet, sporti, showbizi e shumë e shumë tjera më së shpejti vin tek ju tek portali bota sot online

Popularity:

tags for www.botasot.info lajme / shqip / nga / kosova

Favicon of borozani.com  

Borozani.com - Lajme Sport Shqip.

Sport shqip në mediumin sportiv më të saktë dhe më të shpejtë mbi ngjarjet më të reja vendore e globale

Popularity:

tags for borozani.com lajme / gazeta shqip / futboll / sport

Favicon of smarttronik.com  

Smarttronik.com - Shitore Online Për Elektronikë Dhe Automatikë Prishtinë Kosova...

Mirësevini - smarttronic

Popularity:

tags for smarttronik.com albania / kosova / shqipëria / shqiperia

Favicon of www.kombetare.al  

Kombetare.al - Gazeta Kombetare | Lajmet e Fundit Nga Vendi Dhe Bota

Gazete e perditshme shqiptare kombetare me lajmet me te fundit nga vendi, rajoni dhe bota

Popularity:

tags for www.kombetare.al lajme / shqip / albania / lajmerime

Favicon of albalove.ch  

Albalove.ch - Lajme Nga Maqedonia, Kosova, Shqiperia, Bota Dhe Sporti.lajme Shqip...

Lajme nga maqedonia, kosova, shqiperia, bota dhe sporti rifreskim çdo 20 minuta, me të rejat dhe më të fundit

Popularity:

tags for albalove.ch lajme nga sporti / rtk li / lajme nga bota / lajme nga shqiperia

Favicon of www.gazeta-shqip.com  

Gazeta-shqip.com - Gazeta Shqip | e Përditshme e Pavarur

Popularity:

tags for www.gazeta-shqip.com news / shqip / nga / gazeta shqip

Favicon of www.sitegatuajme.net  

Sitegatuajme.net - si te Gatuajme - Receta Gatimi te Ndryshme Shqiptare Dhe te Huaja

Si te gatuajme mishin, byrek, makarona, embelsira, rizoto, qofte, trilece, receta gatimi per festa

Popularity:

tags for www.sitegatuajme.net gjella te ndryshme / receta gatimi per festa / gatime shqiptare / receta gatimi italiane

Favicon of www.shqiptv.org  

Shqiptv.org - Ndiqni Mbi 150 tv Kanale Nga Të Gjitha Trojet Shqiptare.

Ndiqni mbi 150 tv kanale nga të gjitha trojet shqiptare.| powered by livesite @ https : //www.camelback

Popularity:

tags for www.shqiptv.org ndiqni mbi 150 tv kanale nga të gjitha trojet shqiptare.

Favicon of www.ligjerataislame.com  

Ligjerataislame.com - Ligjerata Islame | Gjithçka Reth Fesë Islame, Ligjerata Dhe Derse Prej...

Gjithçka reth fesë islame, ligjerata dhe derse prej hoxhallarëve shqiptar nga kosova

Popularity:

tags for www.ligjerataislame.com video / muslim / recitation / hijab

Favicon of www.takime.de  

Takime.de - Takimet Dhe Komunikimet Tona Në Internet

Faqe per takime dhe njohtime

Popularity:

tags for www.takime.de dhe / takimet dhe komunikimet / dhe komunikimet tona / bukurosh

Favicon of tribunashqiptare.net  

Tribunashqiptare.net - Tribuna Shqiptare | Tribuna e Shqiptarëve Në Net!

Popularity:

tags for tribunashqiptare.net shqiptare / ndihmoni tribuna shqiptare

Favicon of www.triumph675.net  

Triumph675.net - Triumph675.net

Triumph daytona 675 and street triple 675 online forum and owners community dedicated to the triumphdaytona

Popularity:

tags for www.triumph675.net triple street triple / street triple street / motorcycle

Favicon of www.psychobike.com  

Psychobike.com - Psychobike-motorcycle Drag Racing Headquarters

Motorcycle dragracing drag racing bikes ama dragbike nhra adrl ahdra ama prostar nmra pmra semdra hard core 2

Popularity:

tags for www.psychobike.com forum / psychobike-motorcycle drag racing / drag racing headquarters

Favicon of www.bankofalbania.org  

Bankofalbania.org -

Banka e shqipërisë është institucioni i vetëm në republikën e shqipërisë përgjegjës përkonceptimin

Popularity:

tags for www.bankofalbania.org ; first page / shqipris / politiks monetare

Favicon of www.njoftime.com  

Njoftime.com - Tregu i Ofertave Online

Me pak klikime dhe oferta, shpallja, njoftimi juaj publikohet ne internet.provojeni! per me shume

Popularity:

tags for www.njoftime.com albania / lajmerime / shpallje / biznes

Show more
Google ads

Sites with a similar domain name

We found 13 websites. With this list of domains you can understand how other people use the domain name with the same domain name

Domain PageRank Popularity Safety
携帯アフィリエイト協会 -携帯アフィリエイトを真摯に推進する仲間の集い   ama-navi.com Google PageRank for ama-navi.com
Web制作、システム開発ならクリエイティブ・ソリューションプロバイダ|AMA NETWORK COMMUNICATIONS   ama-net.com Google PageRank for ama-net.com
HypnoSystemische Beratung - Systemisches Business Coaching - Supervision in Nürnberg   ama-net.de Google PageRank for ama-net.de
Akita-Zucht aus Brandenburg Ama-no-hashidate   ama-no-hashidate.de Google PageRank for www.ama-no-hashidate.de
Ama-Network.com | Bisnis Pulsa PPOB Voucher Game Online   ama-network.com Google PageRank for ama-network.com
Ama Nova   ama-nova.com Google PageRank for ama-nova.com
Природа и Мы   ama-no-gawa.ru Google PageRank for ama-no-gawa.ru
携帯アフィリエイト協会   ama-navi.mobi Google PageRank for ama-navi.mobi
Ama nekretnine - Ama nekretnine   ama-nekretnine.com Google PageRank for www.ama-nekretnine.com
携帯アフィリエイト協会   ama-navi.net Google PageRank for ama-navi.net
AMAn   ama-n.com Google PageRank for ama-n.com
笠間のあまなっとうを、どうぞ。 根本製菓   ama-natto.com Google PageRank for ama-natto.com
mainblog   ama-net.info Google PageRank for ama-net.info
Show more

General Statistics

Title: Agjencia Kombëtare e Lajmeve AMA - Lajme nga Shqiperia, Bota dhe RajoniAgjencia Kombëtare e Lajmeve AMA more
Description: Agjencia Kombëtare e Lajmeve AMA
Pagerank: Google PagerankTake this button and put in your website
SEO score: 37%
Website Worth: $9,541 USD
Web Safety:
Web safety signals the level of trust for the site's suitability for all users.
Child Safety:
Child safety signals the level of trust for the site's suitability for children.
Alexa Rank: 347,097
Primary Traffic:
The country where current domain is most popular relative to the other countries
Albania
Alexa backlinks: 85
Webstatsdomain backlinks:
IP-address: 176.31.225.188 [Trace] [Reverse]
Server Location: France
Date Registered: 1992-04-20 23:00:00
Site Age: 22 years and 0 months
Pageviews per User: 17.4
Average Time on Site: 26:52
Search Percent:
Estimated percentage of visits to www.ama-news.al that came from a search engine
15.3%
Bounce:
Estimated percentage of visits to www.ama-news.al that consist of a single pageview
25%
Daily Pageviews: n\a
Load Time: 2.24 seconds
Show more

Contact information:

@#!/amanews2011 - Twitter
See ama-news.al contact information in whois record

Website categories

Currently, we found 12 categories on ama-news.al
ama news 7 sites dhe 7'782 sites
edi rama 51 sites sociale 5'706 sites
qeveria 36 sites berisha 165 sites
more... 12'202 sites është 1'718 sites
video 993'828 sites edhe 863 sites
këtë 118 sites një 1'925 sites
Show more

Visitors Localization

Traffic Estimations Medium
Traffic Rank 347,097th most visited website in the World most visited website in the World
Albania 71.1 United States 18

Alexa traffic graph analysis

Alexa traffic rank show how popular a site is relative to other sites. Ama-news.al is ranked 347,097 in the world (among the 30 million domains). A low rank means that your website gets a lot of visitors.

Alexa rank: 347,097 visit alexa Alexa backlinks: 85
This report show rough estimate of ama-news.al's popularity
The top queries driving traffic to www.ama-news.al from search engines.
ama news
sokol bizhga
agjensia e lajmeve sot
artan didi
banka e shqiperise
agjensia e lajmeve noa
skender mucaj
denion mejdani
kryesia e ps
grida duma

Web safety analysis

ama-news.al is safe website. This information from Google, AVG Threat Labs, McAfee SiteAdvisor, Wot.

Google Safebrowsing:
Avg Antivirus
Wot Raiting
SiteAdvisor
Child Safety
Copy & paste code at your website:

just copy & paste the snippet into your website!

just copy & paste the snippet into your website!

Domain Name Analysis

Using this list of sites you can analyze domain name

Domain Name: www.ama-news.al
Domain Age: 22 years
Creation: 1992-04-20
See ama-news.al whois information

Websites hosted on same IP

Domain Popularity PageRank
ResPublica www.respublica.al Check google pagerank for www.respublica.al
Revista Java www.revistajava.al Check google pagerank for www.revistajava.al
City Park Albania www.cityparkalbania.com Check google pagerank for www.cityparkalbania.com
Kryefaqe www.revolutionacademy.al Check google pagerank for www.revolutionacademy.al
Aleksander Meksi | Blog Personal! aleksandermeksi.com Check google pagerank for aleksandermeksi.com
Default Web Site Page sui-tours.com Check google pagerank for sui-tours.com
Gazeta Tema | Gazete e perditshme shqiptare tema.al Check google pagerank for tema.al
Default Web Site Page aacci.org Check google pagerank for aacci.org
Balliu mermerballiu.com Check google pagerank for mermerballiu.com
Default Web Site Page www.universitetipolis.org Check google pagerank for www.universitetipolis.org

Domain Availability

Register the various extensions of your domain to protect your brand from cybersquatters.
  • General TLDs
  • Country TLDs
Domains (TLD) Availability
ama-news.com
ama-news.net
ama-news.org
ama-news.info
ama-news.biz
ama-news.us
Domains (TLD) Availability
ama-news.de

Typo Availability

Register the various typos of your domain to protect your brand from phishing attempts and cybersquatters.
Domains (TLD) Availability
sma-news.com
ana-news.com
ams-news.com
ama-bews.com
ama-nwws.com
ama-neqs.com
ama-newa.com
qma-news.com
aha-news.com
amq-news.com
ama-mews.com
ama-nrws.com
ama-nees.com
ama-newd.com
Show all
Show more

Keywords Consistency

In this table we show keywords that are most commonly found on the site. Words marked with 2 or 3 stars best describe the theme of the site, as found in the main site html tags.

  Keywords Freq Title Desc <H> Anchors
teuml 58
neuml 48
permanent 34
link 34
dhe 19
  Keywords (2 words) Freq Title Desc <H> Anchors
permanent link 34
shihni treuml 16
treuml postimet 16
postimet e depozituar 16
neuml dshtimin 4
  Keywords (3 words) Freq Title Desc <H> Anchors
shihni treuml postimet 16
treuml postimet e depozituar 16
basha neuml dshtimin 4
kolegve npr pije 4
neuml dshtimin e radhs 4

Headings

Your website is structured using HTML headings (<H2> to <H6>),but you need to use <H1> Heading Tag. Search engines place a lot of value on the text inside <H1> tags, so make sure that it's optimized and well-represents the page contents.

<H1> <H2> <H3> <H4> <H5> <H6>
055100
<H2> shënim/ sherri i gjyqtarëve malaj-gjoni, si vampirë dhe likane
<H2> rama reagon:unë sms ministrit tahiri? shpifje! ai meriton respekt
<H2> mazhoranca do ngrejë komision hetimor për përgjimet nga noka e visho
<H2> si i ra në dorë nokës sms e ramës për tahirin? dora e vishos që përgjon, apo lojë...
<H2> çfarë skenari të pisët po përgatit fullani dhe roli i metës?!
<H3> basha në dështimin e radhës, presion mazhorancës për reformën
<H3> komunari i farkës: do kandidoj...
<H3> withers: sfida kryesore për...
<H3> ilir hoxha:babai priti sinjale...
<H3> enver hoxha, prapaskenat...
<H4> mendoni se edi rama dhe qeveria e majtë do ta çojnë ish-kryeministrin berisha përpara drejtësisë?
Show more

Website Load Time Analysis

Website load time is important factor,because Google is taking site’s loading speed into consideration in determining its ranking. Even though this will not land a big impact, it is still something we (webmasters) should really look into. The reason is pretty simple – majority of visitors are usually in rush and no one is fond of waiting half a century before the website finally load its content or failed to load. At the last check on 2013-12-22, website load time was 2.24. The highest load time is 2.24, the lowest load time is 2.06, the average load time is 2.13.

Website worth

Estimated worth website
Copy & paste code at your website:
Estimated worth website
Copy & paste code at your website:
Get Widget!
Google ads

0reviews

Select

captcha
Enter the code shown above