compare

Balkanweb.com

BalkanWeb, që nga krijimi i saj në shkurt të vitit 2000, është faqja kryesore e lajmeve për Shqipërinë, e cila i përcjell lajmet me foto dhe video në kohë reale. Mbulon me lajme të gjithë shqipërinë dhe rajonin, ajo i përfshin të gjitha kategoritë: shqipëri, politik, kosovë, sociale, ekonomi, sport, kronika, lajme me orë, periferi, rajon, bota, analiza, intervista, kulturë, teknologji, informatikë, sondazhe, forum, blog, diskutime, horoskop, parashikimi i motit, balkanweb tv, fotogaleri etj.,English versions: Balkanweb, is the first interactive site about balkan region. It gives news, and other information about tender, investments, documents, organization, internet, news and press, media and reports for all the countries of the region
Links Website Google+ Linkedin
Top Keywords from Search Engines gazeta shqiptare, balkanweb, ballkanweb + 2 more>>
BalkanWeb - Faqja Kryesore | Lajme - Shqiperia - Rajoni - News 24 Live - Gazeta Shqiptare
UPwww.balkanweb.com is UP and reachable, 3 days ago
Balkanweb.com is ranked 9,783rd in the world (amongst the 30 million domains). A low-numbered rank means that this website gets lots of visitors. This site is relatively popular among users in the Albania. It gets 50.5% of its traffic from the Albania . This site is estimated to be worth $55920. This site has a good Pagerank(5/10). It has 59 backlinks. Balkanweb.com has 61% seo score.
Popularity: Safety: safe Social signals: Legit: legal
Google ads

Web Safety

balkanweb.com is a safe website. This information is from Google, AVG Threat Labs, McAfee SiteAdvisor, Wot.

Google Safebrowsing: Safe
Avg Antivirus Safe
Wot Raiting Excellent
SiteAdvisor Safe
Child Safety Excellent

Status:

Copy & paste code at your website:

just copy & paste the snippet into your website!

just copy & paste the snippet into your website!

Similar websites

Favicon of lajmifundit.al  

Lajmifundit.al

Lajmi Fundit Lajme Shqip

Lajmi i fundit | lajmifundit.al, portali i vetem me lajme shqip 24 ore ne 24 nga shqiperia, kosova

Popularity: | lajmifundit.al tags for lajmifundit.al lajme / kosova / nga

Favicon of albeu.com  

Albeu.com

Portali Albeu.com, Lajmet e Fundit, Sport, Shqiperi, Kosove, Maqedoni...

Albeu.com është portal i pavarur, me seli në tiranë, i themeluar në korrik të vitit 2003

Popularity: | albeu.com tags for albeu.com lajme / foto lajm / lajme sportive / kosova

Favicon of albinfo.ch  

Albinfo.ch

Lajme Ditore Mbi Diasporën Shqiptare Në Zvicër Dhe Mbi Ballkanin (kosovë...

Popularity: | albinfo.ch tags for albinfo.ch lajme / kosova / nga

Favicon of botasot.info  

Botasot.info

Bota Sot

Lajmet, sporti, showbizi e shumë e shumë tjera më së shpejti vin tek ju tek portali bota sot online

Popularity: | botasot.info tags for botasot.info lajme / kosova / nga / shqip

Favicon of grid.al  

Grid.al

Lajme - Grid.al

Grid.al ben organizimin, grupimin dhe rangimin e permbajtjeve nga ueb faqet shqiptare

Popularity: | grid.al tags for grid.al lajme / ballkan / kosova / maqedoni

Favicon of oranews.tv  

Oranews.tv

Ora News - Të Parët Për Lajmin e Fundit

Radio televizioni ora news, cdo ore nje edicion, cdo minute nje lajm

Popularity: | oranews.tv tags for oranews.tv lajme / albania / nga

Favicon of smarttronik.com  

Smarttronik.com

Shitore Online Për Elektronikë Dhe Automatikë Prishtinë Kosova...

Mirësevini - smarttronic

Popularity: | smarttronik.com tags for smarttronik.com albania / kosova / dhe / shqiperia

Favicon of gazetaditore.com  

Gazetaditore.com

Default Web Site Page

Gazeta ditore - lajmet e fundit, lajme ne 50 gjuhe, tv kanale / emisione

Popularity: | gazetaditore.com tags for gazetaditore.com lajme shqip / albania / kosova / nga

Favicon of kosovapress.com  

Kosovapress.com

Lajmet e Fundit - Kosovapress

Agjencia e pavarur e lajmeve kosovapress sjell tek ju lajmet e fundit shqip nga kosova, rajoni dhe bota

Popularity: | kosovapress.com tags for kosovapress.com lajme / lajme shqip / kosova / nga

Favicon of shqiplive.info  

Shqiplive.info

Shqiplive Vendelindja me Afer Jush | tv Shqip Live

Fundi i kalendarit mayan, sot, 21 12 12, google doodle dedikuar, me rastin e fundit të botës

Popularity: | shqiplive.info tags for shqiplive.info albania / nga / shqip

Show more
Google ads

Sites with a similar domain name

We found 10 websites. With this list, you can understand how other people are using the domain, similar to yours.

Domain PageRank Popularity Safety
Favicon for balkanw.org   balkanw.org Google PageRank for balkanw.org
Favicon for balkanwinexpo.com   balkanwinexpo.com Google PageRank for balkanwinexpo.com
Favicon for balkanwings.bg   balkanwings.bg Google PageRank for www.balkanwings.bg
Favicon for balkanwriters.com   balkanwriters.com Google PageRank for balkanwriters.com
Favicon for balkanwineroute.com   balkanwineroute.com Google PageRank for balkanwineroute.com
Favicon for balkanwesternoutfitters.com   balkanwesternoutfitters.com Google PageRank for balkanwesternoutfitters.com
Favicon for balkanwedding.de   balkanwedding.de Google PageRank for balkanwedding.de
Favicon for balkanwellness.eu   balkanwellness.eu Google PageRank for www.balkanwellness.eu
Favicon for balkanwep.com   balkanwep.com Google PageRank for balkanwep.com
Favicon for balkanwellness.com   balkanwellness.com Google PageRank for balkanwellness.com

Alexa traffic graph

Alexa traffic rank shows the popularity of your site relative to other sites. Balkanweb.com is ranked 9,783rd in the world (among the 30 million domains). A low-numbered rank means that your website gets a lot of visitors.

Alexa rank: 9,783 visit alexa Alexa backlinks: 1,705
This report show rough estimate of balkanweb.com's popularity
The top queries driving traffic to www.balkanweb.com from search engines.
gazeta shqiptare
ballkanweb
balkanweb
ballkan web
balkan web

Visitors Localization

Traffic Estimations High
Traffic Rank 9,783th most visited website in the World most visited website in the World
Albania 50.5 United States 12.4
Italy 6.5 Great Britain 4.6
Greece 4.4 Germany 3.9
Canada 3.1 Serbia 2.3
Switzerland 2.2 Macedonia 1.2

General Statistics

Title: BalkanWeb - Faqja Kryesore | Lajme - Shqiperia - Rajoni - News 24 Live - Gazeta Shqiptare
Description: BalkanWeb, që nga krijimi i saj në shkurt të vitit 2000, është faqja kryesore e lajmeve për Shqipërinë, e cila i përcjell lajmet me foto dhe video në ... more
Pagerank: Google PagerankTake this button and put in your website
SEO score: 61%
Website Worth: $55,920 USD
Web Safety:
Web safety signals the level of trust for the site's suitability for all users.
Child Safety:
Child safety signals the level of trust for the site's suitability for children.
Alexa Rank: 9,783
Primary Traffic:
The country where current domain is most popular relative to the other countries
Albania
Alexa backlinks: 1,705
Webstatsdomain backlinks:
IP-address: 198.57.169.199 [Trace] [Reverse]
Server Location: United States (Provo) [See domains hosted in Provo | United States]
Date Registered: 2000-02-29 02:47:08
Site Age: 14 years and 5 months
Pageviews per User: 5.26
Average Time on Site: 08:57
Search Percent:
Estimated percentage of visits to www.balkanweb.com that came from a search engine
11.6%
Bounce:
Estimated percentage of visits to www.balkanweb.com that consist of a single pageview
21.2%
Daily Pageviews: n\a
Load Time: 5.97 seconds

Website categories

Currently, we found 12 categories on balkanweb.com
lajme 1'032 sites zgjedhje 13 sites
vota 318 sites teknologji 156 sites
intervista 1'780 sites fotogaleri 75 sites
shqiptare 1'229 sites komento 125 sites
analiza 1'901 sites rajoni 79 sites
kosova 1'576 sites vitit 63 sites
Show more

Domain Name

Using this list of sites you can analyze domain name

Domain Name: www.balkanweb.com
Registrar: ENOM, INC
Domain Age: 14 years and 5 months
Time Left: 6 months
Creation: 2000-02-29
Expiration: 2015-03-01
See balkanweb.com whois information

Keywords Consistency

In this table we show keywords that are most commonly found on the site. Words marked with 2 or 3 stars best describe the theme of the site.

This site is well optimized for words - balkanweb, lajme, balkan

  Keywords Freq Title Desc <H> Anchors
news 9
balkanweb 7
rajoni 6
lajme 5
balkan 4
  Keywords (2 words) Freq Title Desc <H> Anchors
balkans ballkan 2
ballkani balkan 2
news and press 2
ballkan ballkani 2
internet news 2
  Keywords (3 words) Freq Title Desc <H> Anchors
ballkan ballkani balkan 2
internet news and press 2
balkans ballkan ballkani 2

Headings

Bad, your website is not structured using HTML headings (<H1> to <H6>). You urgently need to use HTML headings (<H1> to <H6>),necessarily need to use H1 Heading Tag.

<H1> <H2> <H3> <H4> <H5> <H6>
000000

Anchors Cloud

Anchors Cloud: List of most used anchor phrases in the anchor tags of the referring domains. An example would be "webstatsdomain" in "<a href="http://www.webstatsdomain.org">webstatsdomain</a>"

 • balkanweb( 47% )
 • <a>image</a>( 25% )
 • gazeta shqiptare( 8% )
 • balkan web( 8% )
 • syndicate this content( 5% )
 • balkanweb - lajme: vjedhja e thesarit, gjykata jep arrest me burg për 7 t&e( 5% )

Terms Cloud

List of most used terms in the anchor text of the referring domains. An example would be "Webstatsdomain" in "<a href="http://www.webstatsdomain.org">Free website statistics, analysis, review - Webstatsdomain</a>"

 • balkanweb( 11% )
 • gjykata( 5% )
 • thesarit( 5% )
 • jep( 5% )
 • arrest( 5% )
 • t&e( 5% )
 • për( 5% )
 • burg( 5% )
 • vjedhja( 5% )
 • lajme( 5% )
 • gazeta( 5% )
 • <a>image</a>( 5% )
 • shqiptare( 5% )
 • balkan( 5% )
 • syndicate( 5% )
 • web( 5% )
 • content( 5% )
Google ads

Websites hosted on same IP

Domain Popularity PageRank
Favicon for bw.balkanweb.com bw.balkanweb.com Check google pagerank for bw.balkanweb.com
Favicon for gazetashqiptare.com gazetashqiptare.com Check google pagerank for gazetashqiptare.com

Website Load Time

Website load time is an important factor, because Google is taking the site’s loading speed into consideration in determining its ranking. Even though this will not havea big impact, it is still something we (webmasters) should really look into. The reason is pretty simple – the majority of visitors are usually in a rush and no one is fond of waiting half a century before the website finally loads its content or fails to load. At the last check on 2013-12-22, website load time was 5.97. The highest load time is 5.97, the lowest load time is 1.67, the average load time is 3.14.

0reviews

Select

captcha
Enter the code shown above